Forceps and Tweezers
Tools used for gripping, manipulation, or extraction of typically small or delicate objects. Products may be constructed of disposable plastics, autoclavable plastics, stainless steel, titanium, or other durable, corrosion-resistant or chemical-resistant material, and may be designed with shaped tips to facilitate specific applications such as surgery and dissection. Plastic versions may be supplied sterile in individual packs for use in cleanrooms and other controlled environments.
Tweezer and Forceps Applications
• In the laboratory for manipulation of small or delicate objects, e.g., microscope coverslips and filter discs or papers
• In clinical settings for dissection and examination of tissue and other biological samples
• In cleanroom or other controlled environments to avoid direct handing and help maintain sterility or cleanliness
• In industrial settings in manufacturing, electronics, and fine engineering (such as watchmaking) for manipulation of small components
Tweezer and Forceps Size, Style, and Design Variations
• Pointed, blunt, rounded, curved, angled, or flat tips
• Plain or serrated inner surfaces for extra grip
• Scissor-type handles
• Defined dimensions for precision work
• Foam or silicone-covered handles or tips for extra grip
• Self-closing/locking guide pins to keep the tips aligned for a firmer grip
• PTFE-coated to prevent contamination, scratching, or damage of delicate samples
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (133)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (22)
- (3)
- (13)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (4)
- (2)
- (4)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (10)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (9)
- (7)
- (1)
- (7)
- (5)
- (2)
- (2)
- (11)
- (19)
- (3)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (92)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (75)
- (15)
- (1)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (4)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (6)
- (22)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (3)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (72)
- (4)
- (11)
- (3)
- (1)
- (14)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (98)
- (1)
- (5)
- (4)
- (7)
- (63)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (28)
- (36)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (5)
- (28)
- (3)
- (6)
- (22)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (10)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (13)
- (4)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (5)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (24)
- (1)
- (8)
- (4)
- (24)
- (39)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (108)
- (3)
- (1)
- (1)
- (116)
- (1)
- (8)
- (1)
- (82)
- (2)
- (7)
- (1)
- (68)
- (4)
- (3)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (37)
- (35)
- (8)
- (15)
- (9)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (3)
- (3)
- (6)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (50)
- (2)
- (1)
- (16)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (13)
- (7)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (470)
- (37)
- (2)
- (2)
- (2)
- (12)
- (3)
- (1)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (36)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (7)
- (3)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (121)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (6)
- (74)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (13)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (7)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (11)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Surgical Design™ Straight Very Fine Point Reverse Action Forceps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Reverse-action forceps with an ultrafine tip provide secure, hands-free gripping for microscopy and histology work with consistent control.
Excelta™ Neverust Stainless Steel Replaceable Carbofib Tip Tweezers
Stainless steel, anti-magnetic paddle tweezers feature 1mm (0.039 in.) hole in the tips
| Length (Metric) | 127 mm |
|---|---|
| Product Type | Forceps, Mosquito, Halsted |
| Quantity (No. per Case) | Each |
| Length (English) | 5 in. |
| Grade | Premium |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Satin |
Excelta™ Precision Tweezers with Tapered Tips with High Precision Points
Precision Tweezers with Tapered Tips with High Precision Points offer extreme precision for work under microscopes.
| Design | 5 |
|---|---|
| Tip Style | Straight Tapered, Ultra Fine |
| Length (Metric) | 108 mm |
| Product Type | Tweezers, Electronic |
| Width (English) Body | 0.32 in. |
| Quantity (No. per Case) | 1 Ea. |
| Length (English) | 4.25 in. |
| Style | High-precision |
| Width (Metric) Body | 0.812 cm |
| Height (Metric) Body | 0.038 cm |
| Height (English) Body | 0.015 in. |
| Teeth Count | 7 x 7 |
|---|---|
| Length (Metric) | 120 mm |
| Product Type | Forceps, Tissue, Brown-Adson |
| Quantity (No. per Case) | Each |
| Length (English) | 4.75 in. |
| Grade | Standard |
| Material | Stainless Steel |
| Precision | Extreme |
|---|---|
| Quantity (No. per Case) | Each |
| Teeth Count | 1 x 2 |
|---|---|
| Product Type | Forceps, Tissue |
| Quantity (No. per Case) | Each |
| Grade | Standard, Surgical |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Matte |
| Product Type | Forceps, Mixter |
|---|---|
| Quantity (No. per Case) | Each |
| Material | Stainless Steel |
Surgical Design™ Curved Medium Point General Purpose Forceps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Curved medium-point forceps with tapered tips support precise specimen handling for lab, histology, microscopy, and postmortem use.
| Tip Style | Curved, Medium |
|---|